DİŞ SAĞLIĞINDA ERKEN TEŞHİS DENTAL TOMOGRAFİ

DİŞ SAĞLIĞINDA ERKEN TEŞHİS DENTAL TOMOGRAFİ

ABONE OL
18 Şubat 2021 21:13
DİŞ SAĞLIĞINDA ERKEN TEŞHİS DENTAL TOMOGRAFİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DİŞ SAĞLIĞINDA ERKEN TEŞHİS DENTAL TOMOGRAFİ
Diş Sağlığının Güvencesi Dental Tomografi
                       Diş hekimliğinde tedavi öncesi teşhiste kullanılan Panaromik Rontgen cihazının yerine,  günümüz teknoloji ürünü Dental Volümetrik Tomografi Cihazı; Marmaris’te de diş hastalarının tedavisinde kullanılıyor.

UYKUDA DİŞ SIKMA GICIRDATMA SORUNU BRUKSIZM VE BOTOKS TEDAVİSİ
                                                         Çoğunlukla  yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi ve koltukaltı terlemelerinin tedavisinde kullanılan Botoks (botox) Tedavi Yöntemi, halk arasında “Diş sıkma – Diş gıcırdatma” olarak bilinen bir çene eklemi rahatsızlığı olan Bruksizm’in tedavisi için Diş Hekimliğinde de kullanılıyor.


Son iki yıldır Marmaris’te kendi kliniğinde hizmet veren Diş Hekimi Kemal Baycan, Diş Tomografi Cihazı da diyebileceğimiz 3 Boyutlu görüntüleme yapan Dental Volümetrik Tomografi ile ilgili verdiği bilgide tedavi öncesi teşhis için yapılan görüntülemenin yalnızca 1 dakika sürdüğüne dikkat çekerek; “Şikayeti olan hastanın Dental Volümetrik Tomografisi görüntülendikten sonra; ağız ve  çene yapısında 3 boyutlu similasyon oluşturarak yatay, dikey kesitlerle  hastanın ağız ve çene yapısında o ana kadar konulan teşhisler, yapılan tedavilerin son halini görebiliyoruz. Tüm bu tespitler sonrasında da yapılacak tedaviyi belirliyoruz.

           Örneğin ağrı şikayetiyle gelen bir hastanın dışarıdan belli olmayan olası diş çürüğü, varsa çene içerisindeki kist, tümör, geçmişten kalmış olası kök parçaları Dental Tomografi ile tespit edilebiliyor,  dişe ve ağız içine en az hasarla hastanın tedavisi sağlanıyor.

Kanal tedavisinde diş kökü sayısı, uzunluğu, eğimi ve kıvrımı, kök ucundaki enfeksiyonlar yine Dental Tomografi ile tespit edilerek, uygun tedavisi yapılıyor. Diş çekimi gerekiyorsa diş kökü sayısı, eğimi, riskli anatomik dokulara yakınlığı ölçülerek daha rahat bir diş çekimi yapılıyor.

DENTAL TOMOGRAFİNİN İMPLANT ÖNCESİ ÖNEMİ
İmplant diş isteyen hastanın implant planlaması için Dental tomografiyle; implant yapılacak kemiğin genişliği, yüksekliği, derinliği 3 boyutlu ölçülür ve implant uygulama öncesinde  sanal olarak yerleştirilir. Kemik yapısına en uygun implant, tespit edilerek hastaya uygulanır.” dedi.

UYKUDA DİŞ SIKMA GICIRDATMA SORUNU BRUKSIZM
Diş Hekimi  Kemal Baycan genellikle  yaşanılan toplumsal stres sonucu ortaya çıkan ve  halk arasında “Diş sıkma – Diş gıcırdatma” olarak bilinen bir çene eklemi rahatsızlığı olan Bruksizm’e de dikkat çekerek verdiği bilgide; “Günümüzde gittikçe yoğunlaşan kent yaşamının ana sebebi olduğu aşırı stres, hareketsizlik ve sağlıksız beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan uyku bozuklukları,  özellikle uyku sırasında diş sıkma veya diş gıcırdatma olarak bilinen Bruksizm rahatsızlığını ortaya çıkarabiliyor.

BRUKSİZM VE BOTOKS TEDAVİSİ

Bruksizm şikayeti ile gelen hastalarımıza; öncelikle kas gevşetici ilaç tedavisi, gece plağı uygulaması ve gerekli durumlarda da antidepresan ilaçlarla tedavi uygulanır. İlaç tedavisi sonuç vermediği durumlarda ve hasta şikayeti artarsa, bu kez Botoks (botox) dediğimiz uygulama yapılır.
Botoks 
uygulamasında, hasta ağzından alınan ölçüye göre Splint (Gece Plağı) yapılır ve yanaklardan olmak üzere çiğneme kaslarına Botoks uygulanır. Sonrasında hasta birkaç gün gibi kısa sürede, hissedilir bir rahatlama yaşar.  Botoks, ortalama 6 ay kadar bir rahatlama sağlar. Sonrasında hasta talebine göre yapılacak kontrol ile yeni uygulama yapılıp yapılmayacağına karar verilir.” dedi. AjansCANKA


DENTAL TOMOGRAFİ VIDEO Tıklayın!

 

 

   Diş Hekimi (Dentist) Kemal Baycan Kimdir?
1970 İstanbul doğumlu olan Diş Hekimi Kemal Baycan; ağabeyinin de diş hekimi olmasından etkilenerek, lise yıllarında üniversitede diş hekimliği okumaya karar verdi ve 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu.
                Tabip Asteğmen olarak yaptığı askerlik hizmeti sonrası 1995 yılında İstanbul’da açtığı ilk muayenehanesinde 2014 yılına kadar hizmet verdi.  2014 yılından itibaren  4 yıl boyunca Çapa Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde çalıştı.
                2018 yılında aile tercihiyle Marmaris’e yerleşen Diş Hekimi Kemal Baycan, son 2 yıldır kendi kliniğinde hizmet vermeye devam ediyor.  Bugüne kadar Çene, Çene Cerrahisi ve Estetik Diş Hekimliği konularında 100’e yakın  kongre eğitim ve kurslara katılan Diş Hekimi Baycan, evli ve iki çocuk babasıdır.”

Diş Hekimi – Dentist Kemal BAYCAN
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği
Tel 
(0252) 412 05 55 – 0532 521 20 33
www.facebook.com/marmarisdentist/
Ulusal Egemenlik Cad. No.21 D.3
(Vakıfbank yanı – Garanti Bankası Karşısı) MARMARİS

MARMARİS’TE CANLI MÜZİK Tıklayın!
www.marmarisbulten.com/Haber/marmaris_canli_muzik_gruplara_ozel_pop_fasil_blues_jazz/
 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.