MARMARİS’TE KENT KONSEYİNE KARŞI NELER OLUYOR?

MARMARİS’TE KENT KONSEYİNE KARŞI NELER OLUYOR?

ABONE OL
6 Mart 2022 00:17
MARMARİS’TE KENT KONSEYİNE KARŞI NELER OLUYOR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MARMARİS’TE KENT KONSEYİNE KARŞI NELER OLUYOR?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, 1 Mart’ta resmi gazetede yayınlanan Maden Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle; zeytinlik alanlarda maden faaliyetlerinin önünü açmasına  karşı Marmaris Kent Konseyi’nin düzenlediği protesto açıklamasına Marmaris Belediyesi, CHP Marmaris ve İYİ Parti Marmaris’ten kimse katılmadı!..

HABERİN VIDEOSU:

Marmaris Atatürk Meydanında bugün (5 Mart 2022) yapılan açıklama öncesi söz alan Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin, Kent Konseyi olarak tüm partileri davet ettiklerini ama gelmeyenlerin ittifak partileri olduğunu söyledi.

Sonrasında Marmaris Kent Konseyi Ekolojik Mücadele Komitesi Sözcüsü tarafından okunan “Bu Memleket Sahipsiz Değildir.” başlıklı açıklamada: “Memleketin sahipleri; ne yanan orman arazilerine çöken otel patronları, ne tarım arazilerimizi çimento fabrikalarının küllerine boğan çimento tekelleri, ne koylarımızı kendi saltanatının şatafatı uğruna, yakınına, yandaşına, dünürüne peşkeş çeken sultan özentileri, ne de zeytinimizi maden patronlarının talanına açan iktidar sahipleri değildir. Bu memleketin sahipleri bizleriz.
Bizler her bir ağacın soluduğumuz hava için kıymetini bilen, rant için suyumuzun, denizimizin, kıyılarımızın yağmalanmasına göz yummayan, geleceğimizin sermaye gruplarının daha çok semirmesinde değil; eşit, adil, her canlının yaşamına ve doğaya sonsuz saygılı bir düzenle mümkün olduğunun farkında olan memleket sevdalılarıyız.
Ne Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın ne de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hazırladığı ve Resmi gazetede yayınlanan ‘Maden Yönetmeliği ile Korunan Alanları Yönetmeliğine yönelik değişiklikleri tanımıyoruz. Buna karşı ülkenin her yerinde mücadele eden yol arkadaşlarımızın yapacağı gibi Marmaris’te de zeytinliklerimizin madene çevrilmesine, korunan alanların ranta teslim edilmesine karşı mücadele edeceğimizi buradan ilan ediyoruz.
Zeytin ağacını taşıyarak ekolojik ortamı taşıyacağını zanneden cehaletin bedeli, yerinden yurdundan koparılıp göçmen hale gelen yurttaşlar olacaktır.
Bu yönetmelikler başarısızlığa mahkûm edilmelidir. Kolay yetişmeyen, yılların alın teriyle üretilen ‘ölmez ağacımız’ zeytini, korunan alanlarımızı maden, enerji, inşaat şirketleri ve sözde turizm yatırımlarının insafına bırakmayacağız. Buradan tüm yurttaşlarımıza da çağrımızdır. Ülkemizin hem tarımsal varlıkları hem de ekolojik geleceği açısından önemli bir yere sahip olan zeytinliklerimize, korunan alanlarımıza sahip çıkalım.  Bizler, aşağıda imzası bulunanlar üzerimize düşeni yapmaktan geri durmayacağız. Korunan alanların kalkanını yok eden ve Zeytincilik Kanunu delmeyi hedefleyen yönetmelikleri hem hukuki yollarla hem de memleketine değer veren üretici emekçiler ve ülkesini seven yurttaşlarla kol kola girerek çöpe göndereceğiz.” denildi. AjansCANKA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.