MARMARİS TİCARET ODASI’NDAN  HÜKÜMETE ACİL DESTEK ÇAĞRISI

MARMARİS TİCARET ODASI’NDAN  HÜKÜMETE ACİL DESTEK ÇAĞRISI

ABONE OL
1 Aralık 2020 21:33
MARMARİS TİCARET ODASI’NDAN  HÜKÜMETE ACİL DESTEK ÇAĞRISI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MARMARİS TİCARET ODASI’NDAN  HÜKÜMETE ACİL DESTEK ÇAĞRISI

Marmaris Ticaret Odası, üyelerinden aldığı ortak görüş doğrultusunda; devam eden Coronavirüs Salgınının olumsuz etkilerine karşı  hükümet yetkililerine çağrıda bulunarak, turizm sektörüne bağlı işletmelerin ayakta kalabilmeleri için acil destek verilmesi çağrısında bulundu.
                Marmaris Ticaret Odası’ndan verilen bilgiye göre;  Mart ayından bu yana ekonomiye ve ticari hayata büyük darbe vuran salgının etkilerini azaltabilmek için pek çok tedbir açıklandı. Kredi erteleme, düşük faizli kredi seçenekleri ve devlet destekleri gibi tedbir paketlerinin, neredeyse durma noktasına gelen Marmaris ekonomisi için çözüm olması bekleniyordu.
Havanın soğumasıyla tekrar yükselişe geçen vaka sayılarıyla beraber pandemiyi önleyebilmek amacıyla yayınlanan genelgeler ışığında, başta faaliyet durdurma ile saat ve servis kısıtlamaları olmak üzere bir dizi tedbir yeniden hayata geçirildi. Bu da turizm sezonunun İngiltere’nin açıkladığı karantina kararı ile beklenenden erken sonlanması sonucunda yaz sezonunu çok düşük bir gelirle kapatan işletmeleri büyük bir krizle karşı karşıya bıraktı.

TURİZM TARİHİNİN EN ZOR KIŞI YAŞANACAK

Salgının başından beri hükümet yetkilileri ile sürekli iletişim halinde olduğuna dikkat çeken Marmaris Ticaret Odası ( MTO) Başkanı Mutlu Ayhan; ”Tarihinin en zor kışını yaşamaya hazırlanan ilçemiz, dört gözle devletimizin vereceği ekonomik desteği bekliyor. Üyelerimizin Odamıza yoğun bir şekilde iletmiş olduğu taleplerin başında:
Mevcut kredi ödemelerinin faizsiz olarak Mayıs ayına ötelenmesi, Mayıs ayına kadar tahakkuk edecek vergi, SGK ve Bağ-kur ödemelerinin 6 ay ertelenmesi ve kapalı olan işletmelerin muaf tutulması, 7256 sayılı yasa ile yürürlüğe giren yapılandırmalardan doğacak nakit ödeme ve taksitlerin Mayıs ayı itibariyle tahsil edilmesi, Kısa Çalışma Ödeneği’nin yeni başvuru yapılabilir olarak revize edilmesi, düşük faizli ve 12 ay ödemesiz olmak üzere yeni bir kredi destek paketi hazırlanması, Genelge ile kapatılan ve yaklaşık 9 aydır kapalı olan bar, pub, disko gibi işletmeler ile geçtiğimiz hafta kapatılan ve çalışma süreleri kısıtlanan işyerleri için kira desteği geliyor. Yine kış mevsimine giriyor olmamızı göz önünde bulundursak, işyeri ve haneleri ısıtmada tek enerji kaynağımız olan elektrik ve temel yaşam ihtiyacımız olan su faturalarında Nisan ayına kadar vergilerin kaldırılması zorlu geçecek olan kış dönemi boyunca ayakta kalmamızı sağlayacak.

TURİZM ANCAK DEVLET DESTEĞİ İLE KURTULUR

Turizm sezonunun beklenenden erken kapanmış olması nedeniyle, zor durumda kalan turizmcilerin acil yardım beklediğini de vurgulayan Başkan Ayhan; “ Aşı haberlerinin peş peşe gelmesi umut verici olsa da Turizm işletmelerinin Mayıs ayına kadar faaliyetlerine devam edebilmesi ve 2021 turizm sezonuna hazırlanabilmesi için acil desteğe ihtiyaçları var. Aşı konusunda yaşanan olumlu gelişmeler neticesinde bahar ayları itibariyle bu kara günleri atlatacağımız aşikâr, ancak açıklanan tedbirlerin başta faaliyet durdurma ile saat ve servis kısıtlamaları olmak üzere alınması üyelerimizde ciddi bir endişe ve panik yaşanmasına neden oldu.
Bu zorlu süreçte ayakta durmamızı sağlayacak ekonomik destekler sayesinde ülkemiz ekonomisinin en önemli gelir kaynağı olan ve getirisinin neredeyse tamamı ülkemize kalan turizm sektörünün pandemi sonrası büyüyerek devam edebilmesi için Devletimiz tarafından ekonomik tedbir paketlerinin de ivedi bir şekilde uygulamaya konulması, tüm üyelerimizin ortak beklentisi. “ dedi. Ata SEVGİ AjansCANKA

________________________________________
AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞINDA ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİ
Dental Volümetrik Tomografi (Diş Tomografi Cihazı)
ajanscanka.com/saglik-yasam/dis-sagliginda-erken-teshis-dental-tomografi.html
_________________________________________
MARMARİS’TE DENİNCE SİGORTA, AKLA GELİR NET SİGORTA!..
ajanscanka.com/ekonomi/marmaris_te_sigortaci_net_sigorta_tel_adres_elmas_ulupinar.html

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.