MARMARİS FISTIK MARKASI OLACAK

MARMARİS FISTIK MARKASI OLACAK

ABONE OL
1 Ekim 2020 21:51
MARMARİS FISTIK MARKASI OLACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MARMARİS FISTIK MARKASI OLACAK
Dünya turizminin göz bebeği Marmaris; 31 Mart 2019’da değişen belediye yönetimiyle birlikte, tarımda da atağa geçti.
Marmaris Belediye Başkanı Oktay: ” Geçtiğimiz aylarda çam balının coğrafi işaretini aldık. Yer fıstığımızın da tescillenmesi için başvurumuzu yaptık. Önümüzdeki aylarda ürünlerimizi Marmaris markasıyla pazarlamaya devam edeceğiz!”
                 Marmaris Belediyesi’ne ait  Turgut Köyü Mahallesinde model olarak ekimi yapılan Yer Fıstığı’nın ilk hasadı bugün (1 Ekim 2020) yapıldı.
               
Turizm öncesi yıllarda Marmaris’in fıstığıyla ünlü Turgut Köyü Mahallesi’nde Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından belediyeye ait tarlaya ekilen yer fıstığının ilk hasadı; Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Belediye Başkan Yardımcıları İhsan Öztürk, Burak Demirtaş, Hakan Köksal, Marmaris Tarım Kredi Kooperatifi (MARKO) Başkanı Cengiz Akdeniz ve köylülerin katılımıyla gerçekleşti.

MARMARİS ÇAM BALININ YANINDA FISTIK MARKASI DA OLACAK
                İlk hasad sonrası açıklama yapan Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Mayıs ayında ektiğimiz fıstıkların bugün hasadını almaya geldik. Seçim döneminde de sıkça ifade ettiğimiz gibi Marmaris’i sadece turizmle değil, diğer unsurlarıyla da bütünleşmiş bir kent haline getirmek istiyoruz. Marmaris’i tarımda da iddialı hale getireceğiz. Bunun ilk adımını da Turgut köyümüzde attık. Bu adımın elbette arkası gelecek. Çamlı, Çetibeli, Karacasöğüt mahallelerimizde de belediyemizin tarlaları var. Bundan sonraki aşamalarda bu bölgelerde de çalışmalarımız devam edecek.  Belediyemize ait 20 dönüm tarlamızın, Bahar aylarında 4 dönümüne fıstık ektik.  Bu yıl için 1 tona yakın fıstık elde etmeyi hedefliyoruz. Bunun büyük bir bölümünü önümüzdeki yıl ödünç almak üzere köylülerimize dağıtıp, onların da daha fazla ekim yapmalarını talep edeceğiz. Nitekim bu sene biz ekim yaparken önceki yıllarda kendi tarlalarında fıstık ekimini bırakan köylülerimiz de bizim girişimlerimizin ardından ekimlerini yaptı. Turgut köyü olarak 18 tona yakın hasat beklentimiz var.” dedi.

BELEDİYEDEN KOOPERATİFLEŞMEYE DESTEK
                Açıklamasında kısa süre önce Marmaris Tarım Kredi Kooperatifi’nin kurulduğunada dikkat çeken Başkan Oktay;  “İş sadece dikmekle bitmiyor. Bu işin örgütlenmesi için de bir kooperatif söz konusuydu. Nitekim geçtiğimiz hafta tarımsal kalkınma kooperatifimizi de hayata geçirdik. İlerleyen süreçte Marmaris tarımsal ürünleriyle sadece ulusal çapta değil uluslararası çapta da adını duyuracak. Geçtiğimiz aylarda çam balının coğrafi işaretini aldık. Yer fıstığımızın da tescillenmesi için başvurumuzu yaptık. Önümüzdeki aylarda ürünlerimizi Marmaris markasıyla pazarlamaya devam edeceğiz” dedi. Ata SEVGİ AjansCANKA
HABERİN VIDEOSU

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.